ענקיות ההייטק האמריקאיות פועלות לעצור את רפורמת הפטנטים של טראמפ

10.10.2018

לאחרונה חברי קונגרס רפובליקנים הציגו הצעת חוק חדשה לתיקון חוק הפטנטים האמריקאי (H.R6464, המכונה גם “Restoring America’s Leadership in Innovation Act”) שצפויה לחולל מהפכה של ממש בעולם הפטנטים, לחזק ולהרחיב את ההגנה הפטנטית בארה”ב ובכך להייטיב עם בעלי פטנטים ואף ובעיקר לבטל שינויים רבים שבוצעו על ידי חוק AIA) Leahy-Smith America Invents Act) משנת 2012 של ממשל אובמה והחלטות בית המשפט העליון האמריקאי מהעת האחרונה, האחרונים הצרו את הגנת הפטנטים שהתאפרה בארה”ב.

ענקיות ההייטק האמריקאיות (ובין היתר החברות גוגל, אדובי, אמזון, סיסקו, דל, אינטל, אורקל ועוד) החלו לפעול במאמצים לבלום את הרפורמה הצפויה לחיזוק מערכת הפטנטים בארה”ב באמצעות ארגון לובי שהקימו יחדיו, High-Tech Inventors Alliance) HTIA). הארגון, שפעילותו מוקדשת “לתמיכה במדיניות פטנטים מאוזנת”, מבקש לצמצם או לכל הפחות לקבע את ההגנה הפטנטית בארה”ב ובכך לצמצם את תופעת “טרולי פטנטים” — חברות או אנשים פרטיים שאינם מפתחים או מייצרים מוצרים, שרוכשים פטנטים ומשתמשים בהם כדי לתבוע אחרים. בדרך כלל, טרול פטנטים אינו הממציא או המפתח של הפטנט, אלא רק משתמש בו כמקור לתביעות הפרה כספיות נגד אחרים המפרים את הפטנט.

האינטרס של החברות הללו להחליש את מערכת הפטנטים האמריקאית ברור — החברות בארגון ה-HTIA נוקטות בפרקטיקת “ההפרה היעילה” (efficient infringement). הפרה יעילה היא מהלך עסקי לפיו לעיתים זול יותר להפר טכנולוגיה המוגנת בפטנט מאשר לשלם עבור הרישיון לשימוש בטכנולוגיה, וזאת כי לעיתים לממציאים או לבעלי הפטנט אין יכולת כלכלית להתדיין משפטית על הפרת הפטנט מול חברות הענק האמריקאיות. זאת ועוד, הפסיקה בשנים האחרונות של בית המשפט הפדרלי האמריקאי הקשיחה את התנאים לקבלת צו מניעה לבעלי פטנט וסכומי הפיצויים שנפסקים לתובעים עבור הפרות פטנטים הופחתו משמעותית.

הליכי החקיקה של טראמפ לחיזוק מערכת הפטנטים בארה”ב צפויות להחליש את כוחן העצום של ענקיות ההייטק האמריקאיות, שהגדילו את כוחן משמעותית מאז רפורמת הפטנטים של אובמה, ודיווחו על עלייה חדה בהכנסותיהם. החקיקה צפויה אף להסיר כמה מחסמי הכניסה שהציבו ענקיות ההייטק האמריקאיות למתחרות פוטנציאליות. חברות המבקשות להתחרות בענקיות כמו גוגל או אינטל חייבות להגן על הטכנולוגיה שפיתחו בפטנט כדי לקבל מימון ממשקיעים. ללא פטנטים, ומערכת אכיפה יעילה, יתקשו מתחרות פוטנציאליות להשיג מימון לפיתוח הטכנולוגיה וענקיות ההייטק האמריקאיות תוכלנה לנכס את הטכנולוגיה של המתחרות בקלות עם בסיס לקוחות העצום שלהם והכיס העמוק שברשותם.

News & publications:
More Newsletters: